Preskočiť na hlavný obsah

Pullulan - malý hydratačný a anti-aging zázrak

 Čo je Pullulan?

Najjednoduchšie povedané ako sa len dá, Pullulan je polysacharid vyrobený zo škrobu kultiváciou kvasiniek Aureobasidium Pullulans.

   Obrázok 1

Kto by chcel o trošku zložitejšie vysvetlenie, tak Pullulan je polysacharidový polymér pozostávajúci z maltotriózových jednotiek, v potravinárstve známy aj pod pojmom E1204. Vyrába sa zo škrobu pomocou pestovania kvasníc Aureobasidium pullulans.


                                                                           Obrázok 2

Pullulan je biely vo vode rozpustný prášok, ktorý má jemnú chuť alebo vôňu. Je vysoko stabilný, má lubrikačné, adhezívne, tuhnúce, priľnavé, kohézne, náterové a formovacie vlastnosti.

Zrod pullulanu sa datuje na koniec 60. rokov 20. storočia,  ale vývoj procesu hromadnej výroby začal až niekedy v roku 1972.  Za vznikom pullulanu, ako ho poznáme v dnešnej dobe, stojí náhoda.

Jedného dňa sa nechala cez noc kadička obsahujúca roztok pullulanu nevyčistená. Nasledujúci deň sa na vnútornej strane kadičky vytvorila membrána podobná filmu. Zamestnanci boli veľmi nadšení týmto náhodným objavom, že „zo škrobu sa dá vytvoriť látka podobná plastickej hmote“.  No a potom to všetko začalo.     

Pullulan možno použiť v širokej škále oblastí, či už v oblasti chémie, medicíny, potravinárstve a kozmetiky. Má veľmi malý dopad na životné prostredie. Ide o bezpečnú a netoxickú látku.


ü   Vynikajúce zahusťovadlo – vďaka svojím lepivým vlastnostiam sa používa ako spojivo v kozmetických prípravkoch.

ü   Hydratačný účinok – na báze hydrogelu vykazuje schopnosť zadržiavať vodu.

ü   Chráni pred vonkajšími vplyvmi – na tvári vytvára dokonalý ochranný film. Je schopný neutralizovať oxidačné javy spôsobené UV žiarením a znečisťujúcimi časticami.

ü  Antioxidačné účinky – vynikajúci v boji proti starnutiu pokožky. Stimuluje produkciu kolagénu a elastínu a v neposlednom rade je schopný stimulovať účinky prirodzeného tkaniva a podporovať rast a diferenciáciu buniek. 

      U nás v NaturalCare nájdete výrobky, ktoré pullulan obsahujú. Môžete si ich pozrieť tu.




Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čas dovoleniek sa blíži

  Leto máme predo dvermi. Ani sa nenazdáme a deťom začnú prázdniny. Odpadne im stres zo školy (aj nám rodičom), všetci sa budeme zaručene viac usmievať. Prijímať vitamín D konečne z iného zdroja ako "tabletkového" je na nezaplatenie. Slniečko nám bude svietiť až do samého večera a aj po práci sa budú dať podnikať výlety či už po vlastných alebo na bicykli. No a niekto sa možno bude tešiť na jeseň, lebo toho slniečka bude už jednoducho „too much“ (príliš veľa). Podaktorí strávime čas na Slovensku v jeho čarokrásnych zákutiach, iní dáme prednosť dovolenke pri mori. Či už obľubujeme tie isté destinácie a každoročne sa tam vraciame (lebo druhý domov), alebo túžime spoznávať nové krajiny, všade nás to slniečko bude sprevádzať. Kiežby sa dalo na dovolenku len-tak presunúť bez balenia všetkých tých nami potrebných vecí. Podaktorí to dokážu. Môj syn si do tábora s frflaním zbalí opaľovací krém a po príchode ho nepoužitý vybalí, lebo ho zabudol používa...

Ako to všetko začalo

Píše sa rok 2007 a mesiac po svadbe pristávame s manželom prvýkrát na Rodose.   Začiatok dovolenky je trochu hektický. "Ževraj" som obliata kávou vďaka turbulenciám v lietadle (toto si teda vôbec nepamätám 😊 ) a môj kufor končí v inom hoteli ako má. Ešteže je večer, z autobusu nič nevidím, cítim len vôňu mora a leta. Ráno je našťastie všetko v poriadku, kufor ma čaká na recepcii a dovolenka môže začať. Prvý dojem je neutrálny. Pochádzam z Kysúc, kde je vždy všetko zelené alebo pod snehom, takže vysušená krajina a „holo-kopec“, pri ktorom teraz bývame, ma moc nevedia očariť.   Ale potom to postupne začína, výlet do Lindosu, potulky historickým Rodosom, plavba loďou do Stegny a hŕba mini marketov, ktoré lákajú nielen čačkami ale aj oblečením a kozmetikou. Oblasť Kolymbie nám učaruje. Maličké učupené taverny s vynikajúcim gréckym jedlom a premyslenou stratégiou majiteľov, ako si kúpiť ďalšie a ďa...

Čo je to spirulina?

Ako prvé, keď niekto povie spirulina, si predstavím zelenú tabletku, ktorú mám pravidelne jesť (najlepšie nalačno?) alebo sypký prášok, ktorý zmiešam s vodou a treba ho vypiť .....  (Prešla som si pitnou kúrou zo zeleného jačmeňa. Kým som si navykla na chuť, pri každom glgu som sa presviedčala, že veď je to pre moju očistu organizmu, stihol to dopiť manžel. Ešteže tak 😉. )                                                                                            Obr. č. 1 Ale čo to vlastne spirulina je? Odkiaľ pochádza, má nejakú históriu?  Boom spiruliny, chlorelly, zeleného jačmeňa je už dlhé roky ...