Preskočiť na hlavný obsah

Čo je to spirulina?

Ako prvé, keď niekto povie spirulina, si predstavím zelenú tabletku, ktorú mám pravidelne jesť (najlepšie nalačno?) alebo sypký prášok, ktorý zmiešam s vodou a treba ho vypiť .....  (Prešla som si pitnou kúrou zo zeleného jačmeňa. Kým som si navykla na chuť, pri každom glgu som sa presviedčala, že veď je to pre moju očistu organizmu, stihol to dopiť manžel. Ešteže tak 😉.)                                                                                           

Obr. č. 1
Ale čo to vlastne spirulina je? Odkiaľ pochádza, má nejakú históriu?  Boom spiruliny, chlorelly, zeleného jačmeňa je už dlhé roky tu, ale čo sa  za touto rastlinkou skrýva? Môžem jej veriť? A keďže nám pribudol nový  kozmetický rad práve so SPIRULINOU, tak som trochu googlila a prekladala, aby som sa nakoniec s vami podelila o tieto informácie.


Spirulina, z latinčiny Arthrospira je vlastne typ sinice – baktérie označovanej tiež ako  modro-zelená riasa, ktorá sa na Zemi vyskytuje už cez 3,5 miliardy rokov. Vďaka využitiu fotosyntézy sa jej darí nielen v slanej ale aj v sladkej vode.                                                                                       

                                                                                                         

 Obr. č. 2     
Spirulinu konzumovali Aztékovia už v dávnych časoch.  Legenda hovorí, že Moctezuma, posledný cisár Aztékov, mal neutíchajúcu chuť na čerstvé ryby. Bežci mu denne odovzdávali zásoby rýb z pobrežia, ako aj ľadu z Iztaccihuatlu. Hernan Cortez – španielsky dobyvateľ, veľmi ohromený vytrvalosťou týchto bežcov, požiadal jedného zo svojich vojakov, aby zistil, čo jedia. Vojak nasledoval bežcov k jazeru Toxcoco a hlásil: „Sú to barbari, jedia zelené bahno.“ Španielski kronikári ich neskôr opísali ako rybárov s jemnými sieťami, ako zbierajú toto modro sfarbené „bahno“ z lagún a robia z neho modrozelený koláč.  Netušil, že v 21. storočí bude toto „zelené bahno“, Aztékmi nazývané „tecuitlatl“, teraz známe ako spirulina, označované za takmer dokonalé jedlo v budúcnosti.              

Čadské jazero v Afrike má podobnú zásaditosť ako jazero Texcoco. Asi v roku 900 n. l. Kanembu objavili nutričné hodnoty spiruliny, ktorú nazývali „dihe“. Obyvateľstvo Kanembu zbieralo mokré riasy do hlinených kvetináčov, vypúšťalo vodu cez vrecká s látkou a riasy rozprestieralo na piesočnatom brehu jazera na sušenie na slnku. Po usušení vzali  ženy koláče z rias na predaj na miestnom trhu. To robia po dlhé generácie až doteraz. Dihé sa rozpadáva a zmiešava sa s omáčkou z paradajok a papriky, konzumuje sa s prosom, fazuľou, rybami alebo mäsom. Vyskytuje sa v 70 % jedál. Spirulina sa zvonku používa aj ako obklad na liečbu určitých chorôb. 

Takýmito drobnými príbehmi by som ešte vedela chvíľku pokračovať, ale pár storočí preskočím a skončím až v tom 20. Spirulina sa dostáva opäť do popredia po tom, keď v NASA vyhlásili, že bude pestovaná pre potreby astronautov vo vesmíre. Kto by si chcel o tom prečítať viac, našla som o tom vypracovanú štúdiu, ktorú si celú viete v angličtine  prečítať práve tu:    https://ntrs.nasa.gov/api/citations/19890016190/downloads/19890016190.pdf

V súčasnosti ju užívajú nielen športovci ale aj vyznávači zdravého životného štýlu.

Aby som to v skratke zhrnula (a veľmi nenápadne premostila na tému spirulina v kozmetike :) ) 

Spirulina je kompletný proteín, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a omega-3 mastné kyseliny a je bohatý na mnoho živín, vrátane vitamínov B a železa. A práve vďaka týmto vlastnostiam je spirulina skvelým doplnkom  dennej rutiny starostlivosti o pleť.


Obr. č. 3

V štúdii publikovanej v klinickej farmakológii a biofarmaceutike v roku 2015 vedci nechali 40 ženských subjektov nanášať na tvár dvakrát denne 28 dní gélový krém. Boli rozdelení do dvoch vekových skupín (18-39 a 40-60) a dvoch liečebných skupín (polovica dostala gélový krém, ktorý skutočne obsahoval extrakt zo spiruliny, zatiaľ čo druhá dostala kontrolný krém).  Po 28-dňovom období výskumu vedci zistili, že tí, ktorí dostali krém so spirulinou, vykazovali väčšiu retenciu vody vo vonkajšej vrstve pokožky v porovnaní s tými, ktorí dostali kontrolný krém. Účinok bol však iba štatisticky významný v staršej vekovej skupine. Ak teda vďaka tomuto druhu rias dôjde k nejakému hydratačnému účinku, najväčší úžitok môžu vidieť tí, ktorí majú zrelšiu pokožku.


Niekoľko ďalších zaujímavých faktov:

Existuje tiež niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú, že niektoré druhy rias je možné použiť na zvládnutie hyperpigmentácie.   Spirulina môže vďaka mnohým antioxidantom, ktoré obsahuje, poskytovať anti-aging a protizápalové účinky.  "Phycocyanin (hlavná aktívna zložka spiruliny, ktorá dodáva riasom bohatú modrozelenú farbu) pomáha aktivovať bunkovú antioxidačnú aktivitu, ktorá vedie k eliminácii voľných radikálov," vysvetľuje Hayag. Potvrdzuje to štúdia z roku 2014.  "Spirulina bojuje proti voľným radikálom, a preto môže predchádzať poškodeniu pokožky, ktoré môže viesť k vráskam a známkam starnutia," hovorí Amy Shapiro, MS, RD, CDN, dietologička a zakladateľka spoločnosti Real Nutrition. Spirulina tiež obsahuje mnoho dôležitých aminokyselín, vrátane glycínu a prolínu, ktoré udržujú pokožku pevnú a podporujú produkciu kolagénu v tele.

Žiaľ, neexistuje veľa dôkazov na podporu tvrdení, že spirulina pomáha znižovať výskyt akné, psoriázy, ekzémov alebo sťahovania pokožky.  Spirulina však má antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré by potenciálne mohli pomôcť pri stavoch, ako je akné a ekzém, ale toto je potrebné hlbšie študovať,“ hovorí Hayag.

·     Spirulina na akné:  Štúdia z roku 2020 naznačuje, že aplikácia krému obsahujúceho spirulinu na pokožku by mohla byť alternatívnou možnosťou liečby akné kvôli vysokým antioxidačným a antimikrobiálnym účinkom. Spirulina môže byť lepšou voľbou ako lokálna antibiotická liečba kvôli menšiemu počtu vedľajších účinkov a bez rezistencie na antibiotiká.

·         Spirulina pri psoriáze: Štúdia z roku 2020 ukázala, že spirulina pomohla znížiť výskyt psoriázy u myší. Štúdia naznačuje, že spirulina by mohla byť potenciálne vyvinutá ako prírodné liečivo na liečbu psoriázy.

·         Spirulina na ekzém: Štúdia z roku 2020 naznačuje, že masť obsahujúca spirulinu môže pomôcť zlepšiť príznaky ekzému, ak sa aplikuje dvakrát denne počas 3 týždňov.

V rámci výskumného článku Clinical Pharmacology & Biopharmaceutics z roku 2015 bol záver takýto: „Formulácia obsahujúca extrakt zo Spiruliny zlepšila stav pokožky a poskytla dlhodobé výhody pre pokožku, ako je hydratácia, ochrana funkcie kožnej bariéry a kontrola mastnoty pokožky. Nakoniec extrakt zo Spiruliny vyniká ako jedinečná účinná látka v efektívnych multifunkčných dermokozmetických prípravkoch na starostlivosť o mladú a zrelú pokožku.“ (Komplet štúdiu si viete prečítať tu.)

Obr. č. 4

Môj názor je, že spirulina v kozmetickom priemysle je ešte stále "v plienkach", ale je v nej ozaj veľký potenciál. Ako ženu ma baví stále skúšať novú kozmetiku (niekde som počula, že by mal človek po rokoch kozmetiku obmieňať, lebo si pokožka na ňu zvykne) a nebojím sa vyskúšať aj nové produkty. 

No a Olive Spa z Grécka prišla v 2021 s novým produktovým radom s BIO OLIVOVÝM OLEJOM & SPIRULINOU. Je založený na kombinácii práve týchto „superpotravín“ – bio olivového oleja a spiruliny. Ich hlavným cieľom je poskytnúť úplne nový a inovatívny prístup v starostlivosti o pokožku a vlasy. Je vhodný pre všetky typy pleti: citlivú, normálnu, suchú, mastnú, zmiešanú, náchylnú k akné, namáhanú i unavenú. Každý si tam dúfam nájde to svoje. Lebo ja áno. Komplet nový produktový rad si môžete pozrieť na www.naturalcare.sk práve tu.  

Zdroje:

http://www.spirulina.com.au/index.php/history-of-spirulina

http://charliesdigs.blogspot.com/2013/07/spirulina-aztec-food-supplement.html

https://www.mdpi.com/2079-9284/8/1/7/htm

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/spirulina-benefits-skin#for-skin-conditions

https://www.self.com/story/spirulina-algae-skin-care

https://www.researchgate.net/publication/283491687_Clinical_Efficacy_of_Dermocosmetic_Formulations_Containing_Spirulina_Extract_on_Young_and_Mature_Skin_Effects_on_the_Skin_Hydrolipidic_Barrier_and_Structural_Properties

 

 Obrázky:

obr. č. 1   https://www.healthbenefitstimes.com/spirulina/

obr. č. 2  https://www.mexicolore.co.uk/aztecs/health/advanced-aztec-medicine-three

obr. č. 3 https://www.mdpi.com/2079-9284/8/1/7/htm

obr. č. 4 https://www.olivespa.gr/spirulina-en

 

 

 

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Z vašich správ 1

Zajtra to bude mesiac, čo sme spustili eshop s prírodnou gréckou kozmetikou. Za ten krátky čas sme odoslali množstvo zásielok a čo je pre nás naviac potešujúce, získali sme od Vás niekoľko ozaj pekných spätných väzieb. Tu su prvé z nich.. Katka K. Na take poriadne hodnotenie ešte asi treba chvíľku počkať, lebo je to strašne skoro aby sme videli čo a ako. Ale alergiu a podráždenie nemá nikto. Na olej mam všetky odozvy len super -dobre sa vstrebáva - rýchlo, pôsobi dobre, prijemný pocit. Nikto nepovedal ani jedno negatívum. Ja som s nim tiež spokojna. Dúfam že po ňom zostanem mladá :D Ten pleťový krém som použila zatiaľ iba dva krát takže zázraky nepoviem, ale konzistencia, vstrebávanie aj vôna je OK. Nedráždi ma ani nić podobné. Maska na vlasy (ja som este nepoužila) ale kamoška hovorila že výborná, len že sú z nej veľmi jemné vlasy. Keď skúsim ja, dam vedieť, som sama zvedavá. Len som chcela domiňať čo som mala… lebo sa to strašne kopi na vani. Pasta chuťovo OK, kamoška ešte

Starostlivosť o pokožku v zime - časť IV. - nohy

V predchádzajúcich častiach som písala o tom, ako sa treba starať v zimnom období o pokožku   na tvári, o vlasy a ruky . Tento blog by som rada venovala nohám. NOHY Súčasťou každodennej starostlivosti by v zime mala byť aj starostlivosť o pokožku nôh. Nejde len o vhodný výber topánok, ponožiek ale aj o používanie tej správnej kozmetiky. V zime krémujeme mastnejším krémom tvár, ruky, staráme sa o vlasy a skúšame rôzne kúry, no na nohy človek akosi zabúda. "Veď ich ani nie je vidieť, schovávam ich v topánkach", a potom sa vyzujem a vykladám ich, kde sa len dá. Aspoň každý druhý večer by mala prísť tá správna chvíľa, kedy im treba dopriať aspoň ich 5 minút slávy. Ja osobne začínam peelingom. Konkrétne mätovým . Už po pár minútach mám euforický pocit, že ma lýtka akosi menej bolia a pokožka je prekrvenejšia. Obsahuje mätový extrakt, ekologicky pestovaný olivový olej a aktívne organickú aloe vera. Pomocou granuliek z olivových kôstok odstraňuje zvyšky odumretej pokož

Z vašich správ 2

Vždy nás poteší, keď si nájdete po čase používania gréckej prírodnej kozmetiky z našej ponuky chvíľku času a pošlete nám svoje postrehy. Dnes pridávam pár ďaľších vašich skúseností... Arganovy olej extrakt (elixir mladosti) pouzivam cisty na tvar. Vyborne hydratujea regeneruje moju suchu pokozku, po aplikacii je plet sviezejsia, krajsia a chranena pred vznikom vrasok. Obcas pouzijem aj par kvapiek do denneho kremu, nanesiem na tvar. Tato kombinacia sluzi ako dobra baza pod make up, ak mate suchu plet. Arganovy olej extrakt je vyborny na poskodene a suche konceky vlasov. Po umyti a lahkom presuseni vlasov ho votriem do koncekov vlasov. Takto osetrene vlasy nadobudnu uzasny lesk, zjemni sa ich struktura a su znovu zregenerovane Ako SOS pri poskodenych vlasoch pouzivam masku na vlasy s arganovym olejom . Pred umytim vlasov ju nanesiem po celej dlzke vlasov, necham posobit 20 minut. Nasledne vlasy zmyjem reparacnym samponom, pouzijem kondicioner a na presusene vlasy arganovy olej.