Preskočiť na hlavný obsah

Valentínsky príbeh

Blíži sa jeden z príjemných sviatkov venovaných láske. Sviatok Sv. Valentína, patróna zamilovaných,  tento rok pripadne na sobotu 14. februára 2015.  Pre niekoho je tento dátum dokonca dôvodom na uzatvorenie manželstva, pre niekoho magickou sobotou, kedy si partneri naplánujú romantický výlet, niektorí si večer otvoria fľašu vína a pre niekoho je to deň ako každý iný.  Neodmysliteľne k tomuto dátumu patria kvety, drobné darčeky, úsmevy a rôzne pozornosti a prejavy lásky. Ľudia majú k sebe akosi bližšie a vyznávajú si lásku.

Vznik tohto sviatku je podľa mňa súbehom nepríjemných udalostí i príjemných zvykov spojených s prebúdzaním sa prírody, či oslavou rímskeho festivalu Lupercalia.

Valentín bol kňaz, lekár a neskôr svätec.  Pochádzal z mesta Terni  na juhu dnešnéhoTalianska.  Jeho pôsobenie je úzko späté s vládou cisára Claudia II. Ten zakázal svojim legionárom ženiť sa, nakoľko zastával názor, že ženatý vojak svojou starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju obetavosť a schopnosť bojovať. Práve Valentín tento zákaz ignoroval a tajne sobášil zaľúbené dvojice. Keď sa o tom dozvedel cisár, dal Valentína uväzniť. Vo väzení liečil chorých kresťanov. Prinavrátil zrak žalárnikovej dcére a ten s celou rodinou prestúpil na kresťanskú vieru. A hoci cisár Claudius II. nebol proti kresťanstvu, neurobil nič, čo by zabránilo rozhnevaným pohanom vyvliecť Valentína z väzenia na Via Flaminio, mučiť ho a nakoniec sťať. Stalo sa tak 14. februára 269. Bol to tiež deň, kedy Valentín poslal svoje vyznanie lásky žalárnikovej dcére, do ktorej sa tajne zamiloval. List končil slovami: "Od Tvojho Valentína".

No a ako sa vlastne stalo, že sviatok Sv. Valentína sa stal sviatkom zamilovaných? Máme tu hneď niekoľko legiend:

Sviatok svätého Valentína sa začal oficiálne sláviť 14. februára roku 496. Nahradil pohanský festival Lupercaliu, ktorý sa oddávna slávil 15. februára. Mladé slobodné dievčiny písali svoje mená na lístky. Tie vkladali do urien a mládenci odtiaľ vyťahovali mená dievčat, ktoré sa v budúcom roku mali stať ich milými. V tom čase sa po celej krajine – nielen v Taliansku ale i Grécku slávili dni bohyne plodnosti Juno. Tento sviatok sa spájal aj s očistou po bojoch, dokonca obradným smilstvom. Často tieto slávnosti prerástli do veľmi neviazaných a vášnivých orgií. Zakázal ich cisár Augustus a aj pápež Gelázius v roku 494. Cirkev pozmenila tento pohanský sviatok tak, že sv. Valentínovi, ktorý mal sviatok deň predtým, zverila do ochrany snúbencov a zaľúbených.  
Iná legenda hovorí o tom, že sviatok sv. Valentína ako sviatok zamilovaných sa začal sláviť v stredoveku v Anglicku a Francúzsku. Zhruba v polovici februára si vtáci začínajú hľadať svoj pár, preto sa 14. február začal sláviť ako sviatok zamilovaných.
Ďalšia legenda hovorí, že sv. Valentín mal rád ruže a iné voňavé kvety, ktorými obdarúval snúbencov a prial im šťastný život, a preto sa začal považovať za patróna snúbencov a mladomanželov.

Obdarovávanie blízkych a posielanie pohľadníc na sv. Valentína má anglosaské korene.  Prvú "Valentínku" vraj v 15. storočí poslal z londýnskeho väzenia svojej manželke orleánsky vojvoda Charles. Táto milá tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa svätovalentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. 

Okrem pohľadníc si ľudia zvyknú dávať aj drobné darčeky či pozornosti. Nemusíte obdarovať len svojho partnera či partnerku, ale i osobu veľmi blízku - mamu, otca, dobrú kamarátku či kamaráta. Dôležité je vedieť, čím obdarovať.
Pár dní dozadu koloval na FB originálny darček 8 ročnej dcéry pre svojho otca. Darovala mu permanentku na 10 použití s vykonaním akejkoľvek jeho požiadavky bez “odutej papule”. Originalite sa medze nekladú a darček musel urobiť neuveriteľnú radosť.
Pôvodne som chcela deliť dary na mužské a ženské, ale stopla som sa niekde v polovici. Nikde nie je napísané, že obľúbené CD alebo DVD musí dostať len muž a žene by sa patrilo kúpiť dobrú knižku. Každý si vyberte to svoje:
Klasikou ostávajú kvety, raňajky do postele, milý pozdrav, kresba od detí, kvalitná čokoláda, možno hrnčeky, vankúšiky, sošky s tématikou lásky (môžu nás obdarovať aj deti a tie majú veľké fantáziu). Pokiaľ nás pustia financie, môžme vymýšľať drahšie darčeky v podobe hodvábnych šálov/šatiek, kupónov na masáže, obľúbených parfumov, retiazky či kvalitných hodiniek. Obľúbené sú víkendové pobyty vo dvojici, či adrenalínové zážitky typu skok padákom, vyhliadkový let či jazda na motokárach.
Faktom zostáva, že žene by sme nemali darovať novú žehličku, utierky na riad (hoci sú krásne), či krém na celulitídu a muž by nemal dostať bity do aku-skrutkovača, či sekundové lepidlo, lebo sľúbil zalepiť rozbité kachličky.
Je vela možností, ako urobiť druhému na Valentína radosť a možno mu povedať, pripomenúť, aký je pre vás dôležitý. Fantázia je nekonečná a tak s predstihom iste vymyslíte “to pravé” pre toho, ktorého chcete obdarovať.

Ak ste sa dostali vo svojom čítaní až sem, musím sa vám skromne priznať, že tento sviatok akosi neuznávam. Legenda okolo vzniku tohto sviatku je pre mňa fascinujúca, no nič nebráni tomu, aby som si povedala, že si svoj Valentín urobím napr. v stredu. Nemusí byť 14.2., aby som sa rozhodla, že poviem tým, ktorých mám rada a milujem, že mi na nich záleží. Možno za to môže nátlakovosť veľkých hypermarketov. V domácnostiach s deťmi ešte nezložili vianočné stromčeky a vo výkladoch obchodov na nás mávajú plyšové srdiečka a všetky tie originálne darčeky.

V každom prípade, nenechajte sa mnou znechutiť a užite si ten krásny deň plnými dúškami. Tento deň patrí len vám.

PS: v NaturalCare sme si pre vás pripravili 20% zľavu na nákup v sekcii Starostlivosť o telo. Pri objednávke stačí zadať zľavový kód, ktorý vám príde po registrácii do newsletra. Naviac do konca februára ku každej objednávke nad 10 Eur dostanene od nás malý D A R Č E K.
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako to všetko začalo

Píše sa rok 2007 a mesiac po svadbe pristávame s manželom prvýkrát na Rodose.   Začiatok dovolenky je trochu hektický. "Ževraj" som obliata kávou vďaka turbulenciám v lietadle (toto si teda vôbec nepamätám 😊 ) a môj kufor končí v inom hoteli ako má. Ešteže je večer, z autobusu nič nevidím, cítim len vôňu mora a leta. Ráno je našťastie všetko v poriadku, kufor ma čaká na recepcii a dovolenka môže začať. Prvý dojem je neutrálny. Pochádzam z Kysúc, kde je vždy všetko zelené alebo pod snehom, takže vysušená krajina a „holo-kopec“, pri ktorom teraz bývame, ma moc nevedia očariť.   Ale potom to postupne začína, výlet do Lindosu, potulky historickým Rodosom, plavba loďou do Stegny a hŕba mini marketov, ktoré lákajú nielen čačkami ale aj oblečením a kozmetikou. Oblasť Kolymbie nám učaruje. Maličké učupené taverny s vynikajúcim gréckym jedlom a premyslenou stratégiou majiteľov, ako si kúpiť ďalšie a ďalšie pivo Mythos alebo iný nápoj (ku každému dostanete solené arašidy alebo puk

Čo je to spirulina?

Ako prvé, keď niekto povie spirulina, si predstavím zelenú tabletku, ktorú mám pravidelne jesť (najlepšie nalačno?) alebo sypký prášok, ktorý zmiešam s vodou a treba ho vypiť .....  (Prešla som si pitnou kúrou zo zeleného jačmeňa. Kým som si navykla na chuť, pri každom glgu som sa presviedčala, že veď je to pre moju očistu organizmu, stihol to dopiť manžel. Ešteže tak 😉. )                                                                                            Obr. č. 1 Ale čo to vlastne spirulina je? Odkiaľ pochádza, má nejakú históriu?  Boom spiruliny, chlorelly, zeleného jačmeňa je už dlhé roky tu, ale čo sa  za touto rastlinkou skrýva? Môžem jej veriť? A keďže nám pribudol nový  kozmetický rad práve so SPIRULINOU , tak som trochu googlila a prekladala, aby som sa nakoniec s vami podelila o tieto informácie. Spirulina, z latinčiny Arthrospira j e vlastne typ sinice – baktérie označovanej tiež ako  modro-zelená riasa, ktorá sa na Zemi vyskytuje už cez 3,5 miliardy rokov. Vďa

Prečo vyskúšať tuhé mydlá a tuhé šampóny?

  Prečo vyskúšať tuhé mydlá a tuhé šampóny?   Nejde o trend, ktorý býva niekedy neúprosný, ale skôr o celkové výhody, ktoré tieto tuhé šampóny a  tuhé kondicionéry ponúkajú. Už niekoľko mesiacov sú v ponuke tuhé šampóny a  tuhý kondicionér od spoločnosti VisOlivae. Nejde len o ich neskutočnú vôňu, ale aj fakt, že sa dajú kúpiť aj podľa typu vlasov – či už pre všetky typy , normálne a suché ; či mastné vlasy, dokonca šampón proti vypadávaniu vlasov .  Zaujímavý je tuhý šampón určený  na zjednotenie mosadzných tónov blond, bielych alebo sivých vlasov. Jeho sýta fialová farba je úplne úžasná. Zoberte si zloženie: kaolín, olivový olej, pšeničné proteíny, med, ricínový olej, bergamotový olej, bambucké maslo, kakaové maslo, vitamín E, arganový olej, levanduľový olej, vavrínový olej, olej z listov pelargónie, rozmarínový olej..... uf, kto to dočítal do konca. Podľa mňa „pecka“. Samé dobré veci pre naše vlasy.   Nie som v obore kozmetiky nejaká hviezda, no porovnaním zloženia tých