Preskočiť na hlavný obsah

Valentínsky príbeh

Blíži sa jeden z príjemných sviatkov venovaných láske. Sviatok Sv. Valentína, patróna zamilovaných,  tento rok pripadne na sobotu 14. februára 2015.  Pre niekoho je tento dátum dokonca dôvodom na uzatvorenie manželstva, pre niekoho magickou sobotou, kedy si partneri naplánujú romantický výlet, niektorí si večer otvoria fľašu vína a pre niekoho je to deň ako každý iný.  Neodmysliteľne k tomuto dátumu patria kvety, drobné darčeky, úsmevy a rôzne pozornosti a prejavy lásky. Ľudia majú k sebe akosi bližšie a vyznávajú si lásku.

Vznik tohto sviatku je podľa mňa súbehom nepríjemných udalostí i príjemných zvykov spojených s prebúdzaním sa prírody, či oslavou rímskeho festivalu Lupercalia.

Valentín bol kňaz, lekár a neskôr svätec.  Pochádzal z mesta Terni  na juhu dnešnéhoTalianska.  Jeho pôsobenie je úzko späté s vládou cisára Claudia II. Ten zakázal svojim legionárom ženiť sa, nakoľko zastával názor, že ženatý vojak svojou starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju obetavosť a schopnosť bojovať. Práve Valentín tento zákaz ignoroval a tajne sobášil zaľúbené dvojice. Keď sa o tom dozvedel cisár, dal Valentína uväzniť. Vo väzení liečil chorých kresťanov. Prinavrátil zrak žalárnikovej dcére a ten s celou rodinou prestúpil na kresťanskú vieru. A hoci cisár Claudius II. nebol proti kresťanstvu, neurobil nič, čo by zabránilo rozhnevaným pohanom vyvliecť Valentína z väzenia na Via Flaminio, mučiť ho a nakoniec sťať. Stalo sa tak 14. februára 269. Bol to tiež deň, kedy Valentín poslal svoje vyznanie lásky žalárnikovej dcére, do ktorej sa tajne zamiloval. List končil slovami: "Od Tvojho Valentína".

No a ako sa vlastne stalo, že sviatok Sv. Valentína sa stal sviatkom zamilovaných? Máme tu hneď niekoľko legiend:

Sviatok svätého Valentína sa začal oficiálne sláviť 14. februára roku 496. Nahradil pohanský festival Lupercaliu, ktorý sa oddávna slávil 15. februára. Mladé slobodné dievčiny písali svoje mená na lístky. Tie vkladali do urien a mládenci odtiaľ vyťahovali mená dievčat, ktoré sa v budúcom roku mali stať ich milými. V tom čase sa po celej krajine – nielen v Taliansku ale i Grécku slávili dni bohyne plodnosti Juno. Tento sviatok sa spájal aj s očistou po bojoch, dokonca obradným smilstvom. Často tieto slávnosti prerástli do veľmi neviazaných a vášnivých orgií. Zakázal ich cisár Augustus a aj pápež Gelázius v roku 494. Cirkev pozmenila tento pohanský sviatok tak, že sv. Valentínovi, ktorý mal sviatok deň predtým, zverila do ochrany snúbencov a zaľúbených.  
Iná legenda hovorí o tom, že sviatok sv. Valentína ako sviatok zamilovaných sa začal sláviť v stredoveku v Anglicku a Francúzsku. Zhruba v polovici februára si vtáci začínajú hľadať svoj pár, preto sa 14. február začal sláviť ako sviatok zamilovaných.
Ďalšia legenda hovorí, že sv. Valentín mal rád ruže a iné voňavé kvety, ktorými obdarúval snúbencov a prial im šťastný život, a preto sa začal považovať za patróna snúbencov a mladomanželov.

Obdarovávanie blízkych a posielanie pohľadníc na sv. Valentína má anglosaské korene.  Prvú "Valentínku" vraj v 15. storočí poslal z londýnskeho väzenia svojej manželke orleánsky vojvoda Charles. Táto milá tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa svätovalentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. 

Okrem pohľadníc si ľudia zvyknú dávať aj drobné darčeky či pozornosti. Nemusíte obdarovať len svojho partnera či partnerku, ale i osobu veľmi blízku - mamu, otca, dobrú kamarátku či kamaráta. Dôležité je vedieť, čím obdarovať.
Pár dní dozadu koloval na FB originálny darček 8 ročnej dcéry pre svojho otca. Darovala mu permanentku na 10 použití s vykonaním akejkoľvek jeho požiadavky bez “odutej papule”. Originalite sa medze nekladú a darček musel urobiť neuveriteľnú radosť.
Pôvodne som chcela deliť dary na mužské a ženské, ale stopla som sa niekde v polovici. Nikde nie je napísané, že obľúbené CD alebo DVD musí dostať len muž a žene by sa patrilo kúpiť dobrú knižku. Každý si vyberte to svoje:
Klasikou ostávajú kvety, raňajky do postele, milý pozdrav, kresba od detí, kvalitná čokoláda, možno hrnčeky, vankúšiky, sošky s tématikou lásky (môžu nás obdarovať aj deti a tie majú veľké fantáziu). Pokiaľ nás pustia financie, môžme vymýšľať drahšie darčeky v podobe hodvábnych šálov/šatiek, kupónov na masáže, obľúbených parfumov, retiazky či kvalitných hodiniek. Obľúbené sú víkendové pobyty vo dvojici, či adrenalínové zážitky typu skok padákom, vyhliadkový let či jazda na motokárach.
Faktom zostáva, že žene by sme nemali darovať novú žehličku, utierky na riad (hoci sú krásne), či krém na celulitídu a muž by nemal dostať bity do aku-skrutkovača, či sekundové lepidlo, lebo sľúbil zalepiť rozbité kachličky.
Je vela možností, ako urobiť druhému na Valentína radosť a možno mu povedať, pripomenúť, aký je pre vás dôležitý. Fantázia je nekonečná a tak s predstihom iste vymyslíte “to pravé” pre toho, ktorého chcete obdarovať.

Ak ste sa dostali vo svojom čítaní až sem, musím sa vám skromne priznať, že tento sviatok akosi neuznávam. Legenda okolo vzniku tohto sviatku je pre mňa fascinujúca, no nič nebráni tomu, aby som si povedala, že si svoj Valentín urobím napr. v stredu. Nemusí byť 14.2., aby som sa rozhodla, že poviem tým, ktorých mám rada a milujem, že mi na nich záleží. Možno za to môže nátlakovosť veľkých hypermarketov. V domácnostiach s deťmi ešte nezložili vianočné stromčeky a vo výkladoch obchodov na nás mávajú plyšové srdiečka a všetky tie originálne darčeky.

V každom prípade, nenechajte sa mnou znechutiť a užite si ten krásny deň plnými dúškami. Tento deň patrí len vám.

PS: v NaturalCare sme si pre vás pripravili 20% zľavu na nákup v sekcii Starostlivosť o telo. Pri objednávke stačí zadať zľavový kód, ktorý vám príde po registrácii do newsletra. Naviac do konca februára ku každej objednávke nad 10 Eur dostanene od nás malý D A R Č E K.
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Cretan dittany

Zdroj: http://hermionesgarden.blogspot.sk /2011/05/origanum-dictamnus-dittany-of-crete.html Cretan dittany / Origanum dictamnus/ , dittany of Crete alebo hop majoran sú všetko názvy pre rastlinku rastúcu najmä v skalnatých horských oblastiach  Kréty.   Snaha o preklad do slovenčiny bola márna. Na botanickom fóre mi bolo doporučené používať latinský názov. Veľmi milá pani zo SAV prehľadala slovenské názvoslovie druhov a záhradkárske encyklopédie. Všade sa používa len s vedeckým menom bez prekladu do slovenčiny. Keďže ide o rastlinku príbuznú s oreganom a pamajoránom, môžme ju prekladať ako krétsky pamajorán alebo pamajorán z Kréty (Origanum dictamnus), ide však len o opisný tvar, nie doslovný preklad.   Ide o endemický druh ostrova Kréta, prirodzene rastie len na tomto ostrove, pestuje sa však aj v iných oblastiach pre farmaceutický priemysel. Pestuje sa v Embaros-e (na úpätí hôr Dikti pri Heraklione, je centrom pre pestovanie bylín) a v okolitých dedinách južne od He

Ako to všetko začalo

Píše sa rok 2007 a mesiac po svadbe pristávame s manželom prvýkrát na Rodose.   Začiatok dovolenky je trochu hektický. "Ževraj" som obliata kávou vďaka turbulenciám v lietadle (toto si teda vôbec nepamätám 😊 ) a môj kufor končí v inom hoteli ako má. Ešteže je večer, z autobusu nič nevidím, cítim len vôňu mora a leta. Ráno je našťastie všetko v poriadku, kufor ma čaká na recepcii a dovolenka môže začať. Prvý dojem je neutrálny. Pochádzam z Kysúc, kde je vždy všetko zelené alebo pod snehom, takže vysušená krajina a „holo-kopec“, pri ktorom teraz bývame, ma moc nevedia očariť.   Ale potom to postupne začína, výlet do Lindosu, potulky historickým Rodosom, plavba loďou do Stegny a hŕba mini marketov, ktoré lákajú nielen čačkami ale aj oblečením a kozmetikou. Oblasť Kolymbie nám učaruje. Maličké učupené taverny s vynikajúcim gréckym jedlom a premyslenou stratégiou majiteľov, ako si kúpiť ďalšie a ďalšie pivo Mythos alebo iný nápoj (ku každému dostanete solené arašidy alebo puk